+420 602 610 928

Kalendář akcí

MovedoNezařazenéPozitivní myšlení aneb zdravá duše = zdravé tělo

Čec

21

Pozitivní myšlení aneb zdravá duše = zdravé tělo

„ Buďme ke svému tělu vlídní tak, aby duše v něm měla chuť přebývat“ – platí doslova a do písmene.

Dostáváte se občas do stavů, kdy těch povinností máte mnoho, skutečně až tak moc, že málo spíte, téměř nejíte, nebo se naopak přejídáte? Cítíte se vyčerpaní? Tyto stavy přetrvávají nějaký čas, a pak přijdou nepřekonatelné frustrace, horečky, nemoci… Tyto signály postupně zesilují a mnohdy můžou být spouštěčem skutečně závažných onemocnění.

To je však ta lepší varianta – uvědomění si této situace. Často se stává, že podobné vnitřní dialogy ani nezaslechneme, neboť neposloucháme nebo neumíme naslouchat vnitřnímu hlasu. Pak nezbývá nic jiného a duše musí začít tzv. křičet na poplach, abychom ji vůbec vnímali.

Zdravé tělo = zdravá duše

Naše tělo je bezprostředním výrazem duše, a právě nemoc je výsledkem toho, že nedokážeme nevhodné vlivy a faktory zpracovat. To vědí staří asijští léčitelé již mnohá staletí. Jedná se o tzv. princip celistvosti (tělo – duše – duch) a my se to teprve začínáme učit. To znamená, že například prožívání smutku pociťujeme i na těle, nebo slovní útok druhé osoby nám působí přinejmenším píchnutí u srdce…

Západní vs. východní medicína

Důležitým faktorem v (ne)uvědomění si vážnosti propojení těla a duše je přístup západní medicíny, která se mnohá léta bránila přistoupit na alternativní metody léčení. Zamysleme se, kdy chodíme k lékaři. Většinou je ta naše bolest již v pokročilém stádiu, kdy samoléčba nestačí. A naši lékaři jsou zvyklí pracovat s „medicínou, která opravuje“. A to je ten ohromný rozdíl mezi západní a východní medicínou. A proto musíme začít sami u sebe a být sami sobě dobrými „partnery“ i léčiteli. Najít pro sebe porozumění. Nikdo jiný jej totiž hledat nebude…

Pozitivní myšlení jak na to?

Poslední dobou vyhledávám různé techniky a praktická cvičení pro podporu dobré nálady a udržení pozitivní mysli i v obdobích, kdy se na mě valí úkoly ze všech stran, a musím potvrdit, že si je člověk schopen udělat návyk a zakódovat v sobě některé procesy tak, aby se staly nepostradatelným rituálem. Je dokázáno, že stačí 21 dní, tedy pouhé tři týdny, kdy si jsme schopni osvojit a automatizovat rituály tak, aby byly naší každodenní součástí.

Vybírám cvičení pro podporu nálady, kterým jsem se inspirovala u koučky osobního rozvoje Michaely Merten, a které na mě osobně neuvěřitelně funguje.

Příklad:

„ Smějící se orgány“

Posaďte se do „tureckého“ sedu, zavřete oči a představte si své vnitřní orgány. Vnímejte postupně každý svůj vnitřní orgán, probírejte je postupně jeden za druhým a představte si, že se smějí, že se smějí dokonce hodně nahlas. Rozesmějte každý orgán a nechte je smát tak dlouho, než se rozesměje celé tělo najednou. Uvědomte si výraz své tváře. Jistě se také nahlas smějete.

Zajímá mě, jak cvičení funguje na vás. Vyzkoušejte jej a napište mi svůj dojem na Veronika@movedo.cz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *